AK Partililer 5er dakika konuşacak

  • Ana Sayfa
  • AK Partililer 5er dakika konuşacak
AK Partililer 5er dakika konuşacak
Anayasa Komisyonu, Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde Ak Partililerin 5'er dakika konuşacağı kararı aldı.Abone ol

TBMM Anayasa Komisyonundaki  Anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerinde, AK Partililerin konuşma süresinin 5'er dakikayla sınırlandırılmasını içeren önergesi kabul ed medaway ildi. CHP'liler önergeye "iç tüzük ihlali" olduğu gerekçesiyle karşı çıktılar.

Anayasa Komisyonu "seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını, cumhurbaşkanının 5+5 sistemi ve halk oyuyla seçilmesini" içeren anayasa değişikliği teklifinin görüşmelerini devam ediyor.

Görüşmeler sırasında Ak Partili millletvekillerinin verdiği "madde üzerinde konuşma sürelerinin 5'er dakikayla sınırlandırılması, her madde üzerinde komisyon üyelerinin en fazla bir nerge vermesi ve İçtüzüğün 87. maddesinin 5. fıkrası uyarınca, açık olmayan ve şarta bağlı önergelerin işleme alınmamasına" yönelik önergesi, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmelerden sonra kabul edildi.

CHP'liler İçtüzüğün "eylemli" olarak değiştirildiğini öne sürerek, önergenin oylatılamayacağını savundular.

Komisyon Başkanı Burhan Kuzu, "İçtüzük ihlaliyse, Anayasa Mahkemisine gidersiniz." diyerek, önergeyi oylattı.Kategori : POLİTİKA