Partilere TVde yasak var!

Partilere TVde yasak var!
YSK, seçim döneminde radyo ve televizyonlarda siyasi parti reklamını yasakladı. Küçük partiler ne yapacak?Abone ol

YSK’nın seçim döneminde radyo ve televizyonlardan siyasi parti reklamını yasakladı. Araştırmacılar yasağın eşitlik ilkesine aykırı olarak nitelendirirken, YSK eski çalışanları ise kararın yasal boşluktan kaynaklandığını söyledi.

Yüksek Seçim Kurulu’nun seçim döneminde radyo ve televizyonlardan siyasi parti veya aday reklamı yapılamayacağını kesin hükümlerle karar altına almasına farklı yorumlar yapıldı.

Tarhan Erdem, Araştırmacı שאיבת שומן -Yazar
TARAFLAR KARARA İTİRAZ EDEBİLİR
Bu karar, sesini duyurmak ve kendisini geniş kitlelere anlatmak isteyen siyasi partileri bloke etmiş oluyor. Reklam verenin ürününü tanıtmak için olduğu kadar, bu ürünü almak isteyen seçmenin de hakkını ortadan kaldırıyor. YSK’nun reklam yasaklama gibi bir yetkisi var ama bu yasak eşitlik ilkesini zedeliyor.

Sabri Coşkun, Eski YSK Başkan Vekili ve Hukuk Danışmanı
HAKARET İÇEREN PROPAGANDA YASAKLANMALI
Onun için küçük düşürücü, hakaret içeren propagandaların yasaklanması ve engellenmesi lazım. Yoksa normal yarışma şartları içinde karşı tarafın oyunu etkileyecek beyanlarda bulunulması ve anketler yapılması normal kabul edilmeli. Siyasi partilerin reklam yasağı, eşitlik ilkelerine aykırı olur. Halk oyunun serbestçe oluşması açısından reklam yasağı, dünyada bir çok ülkede de zaten kabul edilmiş durumda.

Sezgin Tüzün, Araştırmacı
REKLAM YASAĞI KÜÇÜK PARTİLERİN ALEYHİNE
Bu karar iktidar ve ana muhalefet partisi dışındaki partilerin seslerini duyurmaları ve kendilerini ifade etmelerinin önüne konulan bir engeldir. Eşitlik ilkesine aykırıdır, bu nedenle de bu kararı doğru ya da doğal nitelendirmek gerçekçi olamaz.

Ahmet Hamdi Ünlü, Eski YSK Başkan Vekili
YASAL DÜZENLEME YOK
Siyasi reklamların yasak olmasının en önemli gerekçesi bu konuda yasal düzenlemenin olmamasıdır. Yasal düzenleme Avrupa’da sadece İtalya ve İngiltere’de var, orada yasal düzenleme ile siyasi reklamlara izin veriliyor. Yasal düzenleme ile her partinin fırsat eşitliğinden eşit ücret, eşit zaman gibi bir çok konuda eşit yararlanması gerekir. Bizim ülkemizde ise yasal düzenleme olmadığı için siyasi reklam yasağı var.Kategori : MEDYA