KESKden sendikalara çağrı

KESKden sendikalara çağrı
KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, greve gidecekleri tarihi açıkladı.Abone ol

KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul, memurların toplu görüşme sürecinde Uzlaştırma Kurulu'na başvurmayacaklarını belirterek, ''Kasım ayı sonundan itibaren hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanacağız'' dedi. Tombul, sendika genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, toplu görüşme sürecinde çalışanlar açısından olumsuz bir noktaya gelindiğini söyledi.

''Toplu görüşme süreci hükümetin kamu emekçilerine ortaoyunu sergileyen bir tutum izlemesine dönüştü'' diyen Tombul, ''kamu emekçilerini sonu gelmeyen bazı beklent diş implantları ilere'' sürüklediği gerekçesiyle Uzlaştırma Kuruluna başvurmayacaklarını belirtti. Bu süreçte mücadele etmeden hakların kazanılamayacağının çok iyi öğrenildiğini ifade eden Tombul, ''Bizim grev ve toplu görüşme hakkımız vardır ve buna hiç kimse engel olamaz'' diye konuştu.

''SAYIN BAKAN, 686 YTL İLE GEÇİNEBİLİR Mİ?''

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'in dün yaptığı açıklamalara da değinen Tombul, ''Yeni işe başlayan bir kamu emekçisi için öngörülen ücret 686 YTL'dir. Ben şimdi soruyorum; Sayın Bakan ayda 686 YTL ile geçinebilir mi?'' dedi. KESK'in bundan sonraki süreçte kamu emekçilerinin haklarını arama mücadelesini sürdüreceğini belirten Tombul, bu kapsamda Büro Emekçileri Sendikası'nın 4 Eylülde yürüyüş gerçekleştireceğini, Yapı Yol-Sen'in de 14 Eylülde köprü geçişleri ve hizmet kollarındaki sorunları dile getirmek amacıyla eylem yapacağını kaydetti. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ile Eğitim-Sen'in de kendi iş kollarındaki sorunları dile getiren eylemler yapacaklarını anlatan Tombul, Eylül ayının ikinci yarısından itibaren bütün illeri dolaşarak çalışmalar yürüteceklerini bildirdi.

''HUKUKİ VE MEŞRUDUR''

KESK Genel Başkanı Tombul, TBMM'de bütçe görüşmelerinin başlayacağı tarihten itibaren de yeni bir sürece gireceklerini belirterek, ''Biz, Kasım ayı sonunda hizmet üretiminden gelen gücümüzü kullanacağız. Bu da hukuki, meşru ve demokratiktir'' dedi. Tombul, bu konuda diğer konfederasyonlara herhangi bir çağrı yapıp yapmayacaklarının sorulması üzerine de şunları kaydetti: ''Diğer konfederasyonların, toplu görüşme süreci, Uzlaştırma Kurulu gibi bu dönemdeki çalışmaları bir sonuçlansın, Eylül ayının ortasından sonra bu çağrıya yanıt verebilecek bütün herkesle bu girişimleri sürdürürüz. Bu çağrıyı şimdi basın kanalıyla yapıyoruz. Sonra bu iletişimi kuracağız.''Kategori : ÇALIŞMA HAYATI