Cinsel ilişki yaşı 19a düştü

  • Ana Sayfa
  • Cinsel ilişki yaşı 19a düştü
Cinsel ilişki yaşı 19a düştü
Araştırmalar dünyada cinselliğe başlama yaşının giderek düştüğünü gösteriyor. Türkiye'de de durum çok farklı değil..Abone ol

Araştırmalar cinsel ilişkiye başlama yaşının giderek düştüğünü, buna bağlı olarak da ciddi sorunların yaşandığını gösteriyor.

Öyle ki 15-19 yaş grubundaki gebeliklerde annenin ölüm olasılığı, geç yaş gebeliklerinden ortalama üç kat daha fazla.

Ülkemizde her dört k doktor seo işiden birinin genç olduğunu vurgulayan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selma Karabey, erken yaşta cinsel ilişkinin giderek arttığını söyledi.

“Türkiye’de cinsel ilişki yaşı batı ülkelerinden daha yüksek, bu da gençlerin cinsel sağlığı açısından olumlu bir durum. Ama veriler, dünyaya paralel olarak Türkiye’de de cinsel ilişkiye başlama yaşının giderek düştüğünü, evlilik yaşının ise yükseldiğini gösteriyor.”

CİNSEL İLİŞKİYE BAŞLAMA YAŞI 19

Cinsel ilişki yaşının kadınlarda 19.5, erkeklerde ise 19 olduğunu belirten Prof. Dr. Selma Karabey, erken yaşta cinsel ilişkinin sosyal, ekonomik ve biyolojik sorunlara neden olduğunu söyledi.

MUTSUZ İNSANLAR YARATIYOR

Erken gebeliklerin hem kadının hem erkeğin sosyal yaşamını alt üst ettiğini söyleyen Karabey, “Aile kabul edip evlilik kararı verilse bile o zaman da eğitim hayatları sona eriyor. Gençler, ekonomik olarak bütün hayatlarını etkileyen bir karar almış oluyor, duygusal ve fiziksel olarak hazır olmadığı bir dönemde anne- baba olmak zorunda kalıyorlar. Bu da bir insanın bütün hayatını şekillendiren bir olaydır ve sonuçta eğitimden, üretimden uzak mutsuz insanlar ortaya çıkıyor” diye konuşuyor.

NTVKategori : SAĞLIK