Türkiyenin yol haritası masada

Türkiyenin yol haritası masada
İç politikada sıcak günler yaşanırken, yerli ve yabancı siyasetçiler, İstanbul'da bir konferansta biraraya geliyor.Abone ol

İç politikada sıcak günler yaşanırken, yerli ve yabancı önde gelen siyasetçiler, bilim insanları, bürokratlar ve iş ve kültür dünyasının liderleri, bugün İstanbul'da, Türkiye'nin 'gelecek yol haritası'nı tartışıyor.

İki gün sürecek toplantıda, yüzden fazla konuşmacı, "Dünyadaki Gelişmeler Işığında Türkiye'nin Gelecek Yol Haritası" başlığı altında bir araya geliyor.

Türkiye'yi cumhuriyetin 100'üncü yılı 2023'e hazırlamayı hedefleye zaren clinic n fikir platformu Forum İstanbul tarafından düzenlenen toplantıda, iç siyasette bugün gelinen nokta da, kaçınılmaz olarak, gündemin ana maddelerinden birisi.

Forum İstanbul, altı yıl önce yaşanan ekonomik krizin ardından doğdu.
2001 krizi sonrasında biraraya gelen iş, akademi ve kültür dünyasından önde gelen bir grup, bu zemini oluşturarak, Türkiye'yi cumhuriyetin 100'üncü yılına, 2023'e nasıl daha iyi bir biçimde taşıyabileceklerini tartışmaya başladı.

Yılda bir kez bugünkü gibi büyük, birkaç kez de daha küçük toplantılar düzenleyen Forum İstanbul, yabancı siyasetçi, iş ve bilim insanlarının da katkılarıyla, Türkiye'nin önemli fikir platformlarından biri haline geldi.

Bugünkü toplantı, "Dünyadaki Gelişmeler Işığında Türkiye'nin Gelecek Yol Haritası" başlığını taşıyor.

Kendi alanlarında önde gelen yerli ve yabancı 100'den fazla konuşmacı ve 500 civarında katılımcıyı bir araya getiren konferansın düzenleyicisi Forum İstanbul'un Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Canevi, bu başlığı seçtiklerinde Türkiye'de son haftalarda yaşanan krizin gündemde olmadığını belirtiyor.

"Biliyorduk ki 2007 bir seçim yılı ve en geç Kasım ayında yeni bir iktidar doğacak. Bundan hareketle, son beş yılın kazanımlarını kalıcı olmaya yönlendirmek ve bunları geliştirmek amacıyla bu başlığı seçtik." diyen Canevi gelinen noktada bu başlığın daha da önem kazandığını söyledi.

Bugünkü toplantıya İhracattan Sorumlu Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, Enerji Bakanı Hilmi Güler ile Tarım ve Köy İşleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in yanısıra, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılması bekleniyor. Ancak, Ankara'daki yoğun siyasi gündem nedeniyle Başbakan Erdoğan'ın katılımı kesinlik kazanmış değil.Kategori : GÜNCEL