DTPli il başkanına soruşurma

DTPli il başkanına soruşurma
Başbakan Erdoğan'a Kürtçe davetiye göndermişti. DTP'li il başkanı hakkında soruşturma başlatıldı.Abone ol

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, Kars'ın sorunlarını içeren Kürtçe yazılmış dilekçe gönderen, eski DEP Milletvekili ve DTP Kars İl Başkanı Mahmut Alınak hakkında, Türk Harflerinin Kabulü Kanuna muhalefetten Prefabrik üretim tesisi soruşturma başlatıldı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Başbakan Erdoğan'a Kars'ın sorunlarını ve çözüm önerilerini içeren Kürtçe davetiye ve dilekçe gönderen Alınak, dilekçesine cevap alamayınca Erdoğan hakkında, ''görevini yapmamak'' suçundan suç duyurusunda bulundu.

Başbakan Erdoğan hakkında takipsizlik kararı veren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Alınak hakkında ise Başbakan Erdoğan'a gönderdiği Kürtçe davetiyle ilgili olarak Türk Harflerinin Kabulü Kanunu'na muhalefetten soruşturma başlattı. Söz konusu kanunda, devlet dairelerindeki iş ve işlemlerde Türk harflerinin kullanılması öngörüyor ve resmi yazışmaların Türkçe harflerle yapılmasının zorunlu olduğu düzenleniyor.

Başsavcılık, soruşturmanın ardından suç unsuru bulması halinde Alınak hakkında, Türk Ceza Kanunu'nun 222. maddesinde düzenlenen ''Şapka ve Türk harfleri'' hükmüne aykırı davranmaktan, 2 aydan 6 aya kadar hapis istemiyle dava açabilecek.Kategori : POLİTİKA