Bulaç irfana giden yolu yazdı

Bulaç irfana giden yolu yazdı
Gazeteci-yazar Ali Bulaç'tan bir kitap daha. 'Tarih Toplum ve Gelenek' adlı kitabı satışa sunuldu.Abone ol

İnsanlığın bugüne kadar geçirdiği gelişim sürecinin ana dinamikleri nelerdir? İnsanlığın tarihinde yaşanan olumlu ya da olumsuz hadiselerin arka planındaki temel sebeplere bakışımız bizim değer yargılarımızla da ilgilidir.

Al Салат-бар i Bulaç, bu eserinde tarihe, yerleşik hayatı meydana getiren sebeplere başka bir ifadeyle insanlığın medeniyet serüvenine mercek tutuyor.

Bulaç, bu noktaya dikkat çekiyor eserinde. Eserde irdelenen bir düşünce de mukaddesten uzaklaşmanın sancılarını yaşayan Batının yeni mukaddes arayışlarını hangi değerlerle dolduracağı. Batı kültürden irfana giden yolu bulabilecek mi ve Doğu kaybettiği irfanını yeni değerlerle buluşturup ihya edebilecek mi? Kitabın son bölümü bu sorunun cevabını da arıyor.

Bu sorunun irdelendiği ve geleneğin incelendiği son bölümde insanlığın tevhit anlayışında yeni bir sevgi ve huzur dönemine imza atabileceğinin mesajının verilmesi eserin farklı yönlerinden biri olarak göze çarpıyor. Bu mesaj eserde bir temenniden ibaret kalmıyor. Bu dilek, sosyolojik gerekçelerle ve tarihî ortak değerlerle desteklenip ciddi bir fikre bürünüyor. İnsanlığın günümüze kadar yaşadığı serüvene, farklı bakışların izini sürmek isteyenler için okunması gereken bir eser.

Yeni Akademi YayınlarıKategori : MAGAZİN