Yerli doğalgaz satılamıyor

Yerli doğalgaz satılamıyor
Düzce'de üretime hazır hale getirilen yerli doğalgaz bir türlü satılamıyor. Neden mi? İşte cevabı...Abone ol

Düzce’nin Akçakoca'da üretime hazır hale getirilen doğalgaz, bürokratik işlemler nedeniyle satışına başlanılamıyor

TÜRKİYE Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Toreador ve Stratic ortaklığında, Düzce’nin Akçakoca İlçesi’nin 9 mil açığında bulunan doğalgazın üretime hazır hale gelmesine rağmen, bürokratik işlemler nedeniyle satışına başlanılamıyor מיני מעקף קיבה .

Haziran 2004’te başlayan çalışmalar kapsamında bulunan doğalgaz için denizde Akkaya ve Doğu Ayazlı üretim platformları kurulmuştu. Ayazlı üretim platformunun kurulması için de çalışmalar devam ederken, yapım çalışmaları tamamlanan 2 platformdan günde 1.5 milyon metreküp doğalgaz sağlanıyor. Ayazlı üretim platformunun da tamamlanmasıyla doğalgaz üretimi günde 2 milyon metreküpe çıkacak. Deniz altına döşenen borularla, Çayağzı Mevkii'nde bulunan proses tesisleri arasında bağlantı kurulurken, buradan da Düzce’nin Demiraçma Mevkii'nde bulunan Botaş’a ait ulusal şebekeyle bağlantı sağlandı. Ancak doğalgazın satışa hazır hale getirilmesine rağmen, bürokratik işlemler nedeniyle Botaş’a ait borulara gaz basılamıyor.

TPAO Üretim Daire Başkan Yardımcısı Mehmet Kul, bürokratik işlemlerin tamamlanmasını beklediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Burada 2004 yılında başlayan 350 milyon dolarlık bir yatırım var. Biz 20 Nisan itibarı ile üretime hazır hale geldik. Ancak, Botaş ile EPDK arasında ve yine Botaş ile taşıyıcı firma arasındaki bürokratik işlemler nedeniyle satışa başlayamıyoruz. Umarım anlaşma bir an önce yapılır ve üretime geçeriz. Bu da Türk ekonomisi için bir gecikme. Bürokratik işlemlerin hızlanması gerekiyor. Bu durum ortaklarımızı da üzüyor. Türkiye’nin faydasına olabilecek bir şey, fakat öteleniyor. Türkiye’de ilk yerli doğalgaz kullanılacak.”Kategori : GÜNCEL