İki parti nasıl birleşecek?

İki parti nasıl birleşecek?
DYP ve ANAP'ta birleşmeden önce tabanın endişelerinin önüne geçmek için bulunan formülde asıl rol DYP'nin olacak..Abone ol

Erkan Mumcu ve Mehmet Ağar’ın seçimlere DP çatısı altında birleşme kararı kararı alınmasına rağmen DYP kanadında Demokrat Parti isminin kullanılması ve aday listelerini bu isimle YSK’ya sunulması konusunda tereddüt yaşanıyordu.

2 Haziran kongrelerinin sonunda oluşacak Demokrat Parti’nin yeni seçilecek GİK (Genel İdare Kurulu) üyeleri, seçim takvimi uyarınca 4 Mayıs’ta abdominoplasty turkey prices henüz kongreye ilişkin itiraz süresi dolmadan aday listelerini onaylamak zorunda kalmasının hukuki açıdan sorun yaratacağını düşünen DYP, bunun sonucunda her iki partinin de seçimlere katılamama riskiyle karşı karşıya kalmasından endişe ediyordu.

DYP bu çerçevede ANAP kanadını, isim değişikliğinin seçim sonrasına bırakılması, seçimlere DYP listesinden ortak adaylarla girilmesi konusunda ikna etmeye çalıştı. Ancak ANAP kanadı, DP ismi dışında DYP listesinden seçimlere gidilmesine kesinlikle karşı olduğunu kesin bir dille müstakbel ortağına iletti.

ASIL ROL MEHMET AĞAR'IN
Bunun üzerine DYP ve ANAP kurmayları yeniden biraraya gelerek, “sürpriz manevra” formülünü benimsedi. Buna göre, DYP 27 Mayıs tarihinde Genel Başkan Mehmet Ağar’ın parti tüzüğünün kendisine tanıdığı yetki çerçevesinde tüzük kongresini toplayacak. Partinin adı DP olarak değiştirilecek, amblemi ise Türkiye haritası üzerinde kırat figürü olarak benimsenecek.

Bu çerçevede 4 Haziran’da, DP adını alan DYP’nin mevcut GİK üyelerinin imzasıyla, iki lider tarafından ortaklaşa hazırlanan aday listelerinin YSK’ya sunulması sağlanacak.

Böylece, yeni GİK’in seçilmesi durumunda, seçilecek yeni GİK üyelerinin mazbatalarını alma sürelerinin beklenmesi zorunluluğu ve itirazların önü kesilmiş olacak. Son dakika formülüne göre ANAP 2 Haziran’da kongresini toplayıp, DP’ye katılma kararı alacak. 60 üyeli yeni GİK’in seçimi için kongrenin 2 Haziran’da mı yapılacağına ise iki lider karar verecek.

VatanKategori : POLİTİKA