Balıklar pirana çıktı ama..

Balıklar pirana çıktı ama..
Sapanca Gölü’nde bulunan balıkların pirana olduğu anlaşıldı.Abone ol

Sakarya Valiliği"nin, İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Sapanca İçsu Ürünleri Araştırma ve Uygulama Birimi"ne hazırlattığı rapora dayanarak yaptığı açıklamaya göre, Sapanca Gölü"nde 23 ve 26 Ağustos"ta bulunan balıkların 150 ve 223 gram ağırlığında iki kırmızı pirana (serrasalmus-pygocentrus nattereri) olduğu belirlendi. Açıklamada, raporda bu balıkların subtropikal bölgelerde, sertlik derecesi 5,5-7,5 ve bazal diş implantı sıcaklığı 23-30 derecedeki sularda yaşadığının ifade edildiği kaydedildi.

Piranaların Güney Amerika orijinli olup, özellikle Kolombiya nehirlerinde yaygın bir şekilde bulunduğu, genellikle küçük balıkları pullarının üzerinden ya da yüzgeçlerinden ısırarak parçaladığı belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: “Piranalar su içerisinde bulunan her çeşit eti yiyebilirler. Diğer taraftan bazı pirana türleri de meyve ve bitki tohumlarıyla da beslenirler. Kurak geçen mevsimlerde su seviyesinin düşmesiyle o bölgede yüzenler için tehlikeli olabilirler. Su seviyesi düştüğü zaman grup oluştururlar ve düşmanlarına saldırabilirler.""

Daha önce kan kokusunun piranaları harekete geçirdiği sanılırken, yapılan araştırmaların su hareketlerinin ve gürültüsünün bu balıkların ölümcül ataklarına sebep olduğunu gösterdiği kaydedilen raporda, “Bu balıkların insan ölümüne neden oldukları bir olaya dünya üzerinde hiçbir yazımsal kaynakta rastlanmamıştır. Suyu azalmış göllerde sıkışan piranalar sudaki diğer hayvanlara saldırabilirler. 20 tür içerisinden 4-5 pirana türü tehlikeli olarak kabul edilir.” denildi.

Pirana balığının kesinlikle Sapanca Gölü"nde yaşam döngüsünü tamamlayamayacağına dikkat çekilen raporda, “Muhtemelen birileri tarafından ya göle bırakılmıştır ya da bir mizansen oynanmaktadır. Diyelim ki pirana balığı göle atılmış olsun. Yine de Sapanca Gölü"ndeki diğer canlılara kısa sürede herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaktır."" ifadesi kullanıldı.Kategori : GÜNCEL