Kansere karşı yeni bir adım

Kansere karşı yeni bir adım
Genetik olarak değiştirilmiş lenfositler kanserli hücreleri yok ettiği tespit edildi.Abone ol

Amerikalı bilim adamları, genetik yapılarını değiştirdikleri, immün hücrelerinin lideri konumundaki lenfositlerle kanserli hücreleri öldürmeyi başardı.

Kanserle mücadeled bazal diş implantı e ümit vadeden bir adım olarak değerlendirilen araştırma, deri kanseri olan küçük bir grup hasta üzerinde yapıldı. Bilim adamları, hastalardan aldıkları immün hücrelerinde genetik yapıyı değiştirdikten sonra her hastaya kendi immün hücrelerini geri enjekte etti. Hastaların bir bölümünde kanserli hücrelerin sayısı önemli ölçüde azaldı.

İki hastada ise kanserli hücreler tamamen yok oldu ve hastalar ileri safhada kanser olmalarına rağmen tamamen iyileşti. Bilim adamları, kanserli hücreleri tanıyarak doğrudan onlara saldıracak hale getirdikleri immün hücrelerini kullandıkları tekniğin diğer kanser türlerinde de özellikle meme ve akciğer kanserinde kullanılabileceğini belirtti. Araştırma ekibi, immün hücrelerini daha saldırgan hale getirmek ve böylece başarı oranını artırmak üzerinde çalıştığını bildirdi.Kategori : SAĞLIK