Aksunun ümidi bitmedi

Aksunun ümidi bitmedi
Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, uzlaştırma kurulunun iyi haber bekliyor.Abone ol

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, ''Uzlaştırma Kurulundan çıkacak sonuçları biz kabul ediyoruz ve bu kararların kabul edilmesi için de Sayın Başbakan'ı göreve davet ediyoruz'' dedi. Aksu, düzenlediği basın toplantısında, Memur-Sen'in toplu görüşme sürecinde bundan sonra hukuki süreci devam ettireceğini ve demokratik eylem hakkını kullanacağını kaydetti. Uzlaştırma Kuruluna dün resmen başvurduklarını hatırlatan Aksu, şöyle konuştu:

''Uzlaştırma Kurulu kararından sonra hükümetin memurları sevindirecek bir karar vermesini bekliyoruz. Uzlaştırma Kurulundan çıkacak sonuçları biz Memur-Sen olarak kabul ediyoruz. Bu karar çerkezköy biorezonans ların kabul edilmesi için, Sayın Başbakan'ı göreve davet ediyoruz. Memurların dağlarca yığılı sorunları var. Amacımız, memurları yoksulluk sınırı üzerine çıkarmak ve hayat standartlarını yükseltmektir. Biz, toplu görüşmelerde Kamu İşveren Kurulu'nun önüne aşırı bir taleple gitmedik. En alt kademeden maaş alan bir memurun maaşının 1000 YTL'ye çıkarılmasını önerdik. Önerimiz makuldür, samimidir, ülke gerçeklerine uygundur.''

''7 MİLYAR YTL'Yİ KOYUN, KABUL EDELİM''

Toplu görüşmelerde, bütçeye memurlar için konulacak pay konusunda taleplerinin ''ciddiye alınmadığını'' savunan Aksu, ''Bugün itibariyle teklifimiz; bütçeye memurlar için 7 milyar YTL'yi koyun, biz bunu kabul edelim'' dedi. Kamu İşveren Kurulunun bütçeden en yüksek payın memurlara ayrıldığı izlenimini verdiğini iddia eden Ahmet Aksu, ''Bu doğru değildir. Bütçeden en fazla payı alan rantiyeci kesimdir. Rantiyeciler, bu ülkenin gelirlerinin yatırıma gitmesini engelleyen ve işçi, memur, çiftçi, sanatkar, emekli, her kesimin kanını emen vampirlerdir, yarasalardır'' diye konuştu.

Memurların ev ve araba sahibi olduğuna ilişkin anketlerin de sağlıklı olduğuna inanmadıklarını belirten Aksu, şunları kaydetti: ''İddia edilen anketlerin sağlıklı olup olmadığı, yapılan çalışmaların göstergelerinin ne olduğunu bilmiyoruz. Memurların yüzde 46'sının ev sahibi olma rakamı ve benzeri diğer rakamların sağlıklı olmadığını düşünüyoruz. Ayrıca, mukayese edilen mallarda sadece peynir, ekmek, elbise ve et değil, tüpgaz, kira, benzin, eğitim malzemesi, köprü ve otoyol ücretleri, su, elektrik, doğalgaz, okul servisi gibi ücretleri de gelin birlikte hesaplayıp sonucunu beraber açıklayalım.

Bizim teklifimiz, TÜİK tarafından asgari geçim endeksinin hesaplanması ve memurların ev, araba sahibi olmaları gibi tüm istatistiklerin yapılmasıdır. Memurların bir kısmının durumunun iyi olması sadece maaşlardan değil, ek iş ve miras nedeniyledir. Memur maaşının ortalama 316 YTL'si kiraya, 432 YTL'si ise gıda harcamasına gitmektedir. Hükümet ile bunun dışında kalan elektrik, su, telefon, ulaşım, doğalgaz ya da diğer giderlere parayı nereden bulabileceğimizi konuşalım.''Kategori : ÇALIŞMA HAYATI