Atlantis Ernesto kurbanı

Atlantis Ernesto kurbanı
Uzay mekiği Atlantis, Ernesto kasırgası nedeniyle fırlatılışı ertelendi.Abone ol

Ernesto kasırgası nedeniyle fırlatılışı ertelenen uzay mekiği Atlantis, bir haftadan önce uzaya gönderilemeyecek.

NASA yetkilisi Mike Leinbach, düzenlediği basın toplantısında, Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ile kenetlenecek olan Atlantis'in, muhtemelen Блендер ручной 6 ya da 7 eylülde fırlatılabileceğini, tarihi netleştirmeye çalıştıklarını söyledi.

İlk olarak geçtiğimiz pazar günü fırlatılması planlanan Atlantis'in uzay yolculuğu, Ernesto kasırgası nedeniyle ertelenmiş ve Atlantis hangara çekilmişti.

NASA sözcüsü, bugün kasırganın zayıfladığını ve artık bir tehlike teşkil etmediğini düşündüklerini, dolayısıyla Atlantis'in yeniden fırlatma rampasına yerleştirilmeye karar verdiğini belirtmişti.

Üç uzay yürüyüşü

Florida'daki Kennedy Uzay Üssü'nden fırlatılacak Atlantis'in mürettebatı ISS'e 17.5 tonluk bir yapı kuracak, bu yapıya daha sonra Avrupa ve Japonya'nın laboratuvarları yerleştirilecek.

Astronotlar ayrıca, pilleri ve elektronik donanımıyla birlikte bir çift dev güneş antenini de yerleştirecek. Toplam 11 günlük görev süresi içerisinde astronotların üç kez uzay yürüyüşü yapması öngörülüyor.

Nasa, ISS'in inşasını tamamlamak için 2010'a kadar 16 uçuş planlıyor. Bu çerçevede bir sonraki uçuş, aralık ayında Discovery uzay mekiği ile yapılacak.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ