Türkiye Panasonicin gözdesi oldu

Türkiye Panasonicin gözdesi oldu
Panasonic'in Türkiye'deki pazar payı, Akdeniz ülkelerindeki Panasonicler içinde 1. sırada.Abone ol

Panasonic Marketing Europe Direktörü Dietrich Nedele, Türk pazarındaki satış artışının, Avrupa trendlerinin çok üzerinde olduğunu belirterek, ''Tüketici elektroniğinde Panasonic'in Türkiye'deki pazar payı, Akdeniz ülkelerindeki Panasonicler içinde birinci sıradadır'' dedi.

Tekofaks Panasonic'in 5 Eylül'de başlayacak CeBIT Bilişim Eurasia'da tanıtacağı ürünlerle ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Dietrich Nedele, Panasonic ve Tekefoks'ın 25 yıl önce faks makinesi ile başlayan iş ortaklığının, bütün sistem ve tüketici ürünlerinin satışı olarak genişlediğini söyledi. Nedele, Türkiye'nin, 2003 yılında Avrupa operasyonuna bağlandığını, 3,5 yıl içinde Tekofaks ile yürütülen güçlü işbirliği ve tüketici elektroniği ürünleri sayesinde cirolarının 10 katına çıktığını, bu artışın dijital ürünlere odaklanmaları sayesinde oluştuğunu anlattı.

Bu başarıyı ''Viera'' flat panel televizyonlar ve ''Lumix'' adıyla sundukları dijital foto studio yazılım ğraf makinelerinin Türk halkı tarafından beğenilmesine borçlu olduklarını ifade eden Nedele, şunları kaydetti: ''Türk pazarındaki satış artışı, Avrupa trendlerinin çok üzerindedir. Tüketici elektroniğinde Panasonic'in Türkiye'deki pazar payı, Akdeniz ülkelerindeki Panasonicler içinde birinci sıradadır. 25 yıl sonra bile Türkiye'de gelişebileceğimiz daha ek çok alan olduğuna inanıyoruz ve atmak olduğumuz adımlarla Türk tüketicilerinin isteklerini daha yakından karşılayabilmeyi planlıyoruz. Global pazar için üretilmiş bütün ürünlerimizde Türkçe ekran menüsü bulunacaktır.''

TÜRKİYE İÇİN HEDEF...

Dietrich Nedele, Tekofaks ile 2007 yılı sonuna kadar hedeflerinin 100 milyon Avro ciroya ulaşmak olduğunu belirterek, bu hedefin Türkiye'deki tahmini yüzde 10 pazar payı ile aynı doğrultuda bulunduğunu ifade etti. Nedele, Panasonic'in Avrupa'da 1 milyon 100 bin adet plazma TV satmayı ve yüzde 40 pazar payı hedeflediğini dile getirerek, Türkiye için hedeflerinin önümüzdeki yıl 50 bin adet düz ekran satmak olduğunu bildirdi.

Panasonic'in Avrupa dijital fotoğraf makineleri pazarında 2 yıl sonra yüzde 10 pazar payına ulaşma hedefi bulunduğunu da kaydeden Nedele, Türkiye'nin kamera için en hızlı büyüyen pazar olduğunu, Panasonic'in Avrupa'daki en büyük ikinci dijital video kamerası üreticisi konumunda bulunduğunu ve önümüzdeki yıl Türkiye'de 50 bin adet satmayı hedeflediklerini anlattı.

Panasonic AVC Networks Görsel Ürünler Global Pazarlama Genel Müdürü Kazunori Shimizu da, dünyada düz ekran TV talebinin arttığını ve 2010 yılında düz ekran TV talebinin yüzde 60 olacağını söyledi. Shimizu, büyük ekranda tercihin plazmadan yana olması gerektiğini belirterek, ''Bu yıl plazmada hedefimiz, global satış adedimizi 4 milyona çıkarmaktır. Temmuz 2007'de açacağımız fabrika ile üretim kapasitemiz yıllık 9,6 milyon adete ulaşacak'' dedi. Panasonic'in, LCD pazarının hızla arttığı 26-32 inch bölümünde yüzde 20 pazar payına ulaşma kararlılığında olduğunu belirten Shimizu, plazma pazarında ise hedeflerinin her ülkede yüzde 40'ın üzerinde pazar payı elde etmek olduğunu söyledi.

''TÜRKİYE'DE ÜRETİM PLANI YOK''

Kazunori Shimizu, Türkiye'de üretim tesisi planlayıp planlamadıklarına ilişkin bir soru üzerine, ''Şu ana kadar panel yatırımıyla ilgili bir plan yok. Zaman içinde durum değişir, talep artarsa Türkiye'de herhangi bir yatırım düşünecektir ama şu anda öyle bir plan yok'' dedi. Tekofaks Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Bermek de, 2006'da 25'inci yılını kutlayan Tekofaks Panasonic'in, CeBIT'te bugün ve yarının teknolojisini ziyaretçilerin beğenisine sunacağını bildirdi. Verilen bilgiye göre, özel bir sunumla fuara hazırlanan Tekofaks Panasonic'in yıldız ürünü 103 inch (262 cm) ekrana sahip ''dünyanın en büyük Full HD plazması'' olacak.

Yaklaşık 2,5 metre boyundaki rekor plazma CeBIT süresince Tekofaks Panasonic standında izlenebilecek. Panasonic'in ilk SLR dijital fotoğraf makinesi, 222 saate kadar yüksek kaliteli kayıt fırsatı sunan DVD kaydedicisi ve işitme zorluğu çekenler için tasarlanan dünyanın ilk ''Bone Conduction'' teknolojisine sahip DECT telefonu da Tekofaks Panasonic standında yer alacak.Kategori : EKONOMİ