İbre LCD ekrana kaydı

İbre LCD ekrana kaydı
Bilgisayar monitörlerinde tüpten LCD'ye (likit kristal ekran) doğru hızlı bir yöneliş varAbone ol

Bu yönelişte. LCD ekranların az yer kaplaması ve ev ve ofislerde şık bir görüntü oluşturması da büyük etken. Geçtiğimiz hafta Türkiye'ye bir ziyaret gerçekleştiren LCD ve CRT (tüplü ekran) bilgisayar monitörlerinin yanı sıra LCD televizyon ve diğer görüntüleme ürünleriyle de tanınan ViewSonic Тележка для мусора 'in Avrupa Başkan Yardımcısı Mel Taylor, Avrupa'nın geneline bakıldığında monitör satışlarının yüzde 80 LCD lehinde gerçekleştiğini söyledi.

"KUZEYDE TÜP EKRAN ALAN YOK"


Taylor, "Kuzey ülkelerinde artık hiç CRT satılmıyor. CRT'nin İngiltere'de yüzde 5, İspanya, İtalya, Yunanistan'da yüzde 10 payı var. CRT ve LCD arasındaki fiyat farkı kapandıkça, denge LCD lehine dönüyor. Çünkü LCD ekranlar küçük. Daha az yer kaplıyor. Ayrıca daha şık bir görünümleri var" dedi. Türkiye ziyaretinde şirketinin İstanbul ofisini ziyaret eden Taylor, 650 kişilik bir şirket olan ViewSonic'in 2005'te 1,2 milyar dolar ciro elde ettiğini açıkladı. Taylor, 2006'da Türkiye'de 2,5-3 milyon monitör satılmasını beklediklerini söyledi.


"TÜRKİYE, BÜYÜK POTANSİYEL"


Türkiye ekonomisinin çok iyi durumda olduğunu ifade eden Taylor, "Avrupa geneline bakıldığında Türkiye'nin payı biraz küçük olabilir. Ama Batı Avrupa'ya baktığınızda orada monitör pazarının büyümediğini görürsünüz. Çünkü neredeyse herkesin LCD monitörü var. Avrupa'daki diğer bölgelerde ve Türkiye'de ise büyüme potansiyeli büyük. Biz de bu nedenle Türkiye'de ofisimizle yer almak istedik" dedi.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ