AK Partide ikna turları

AK Partide ikna turları
AK Parti yönetimi yeni bir tezkere krizi yaşamamak için vekilleri yakın markaja alıyorAbone ol

Lübnan'a asker gönderme tezkeresi öncesi parti grubu toplanacak olan AK Parti, 1 Mart tezkeresinde yaşanan olumsuz gelişmeleri tekrar yaşamamak için milletvekilleriyle gerekirse tek tek görüşecek.

Alınan son karar çereçvesinde, perşembe günü tezkere TBMM'ye gelecek. TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın da cuma günü veya en geç pazartesi günü TBMM Genel Kurulu'nu olağanüstü toplantıya çağırması bekleniyor. Bu çerçevede, TBMM'nin 4 Eylül Salı günü Genel ekrem seyfullah Kurul'un saat 14.00'te olağanüstü toplanması bekleniyor. Bir gün öncesinde ise AK Parti grubu toplanacak ve saat 20.00'de gerçekleştirilecek grup toplantısının ne zaman biteceği bilinmiyor. Basına kapalı yapılacağı belirtilen grup toplantısında özellikle Lübnan'a asker gönderilmesine karşı milletvekillerinin ikna edilmesi bekleniyor. Dolayısıyla milletvekilleri ile yüz yüze görüşmeler yapılacak. Halen 4 milletvekilliğinin boş olduğu TBMM'de toplam 546 milletvekili bulunuyor.

TBMM'deki sandalye dağılımına göre AK Parti'nin 355 milletvekili var. AK Parti'nin bu milletvekilleri içinde ne kadar fire vereceği şimdilik bilinmiyor ama bazı tahminler yapılıyor. Buna göre, AK Parti'den 20-30 milletvekilinin red, çekimse oy kullanması veya oylamaya katılmaması bekleniyor. Bir süre önce trafik kazası geçiren Genel Yardımcısı Amasya Milletvekili Akif Gülle dışında AK Parti'nin tam kadro oylamaya katılması bekleniyor. Ancak 1 Mart Tezkeresi için yapılan oylamada 264 kabul oyuna karşın 250 ret ve 19 çekimser oy kullanıldı.

'Kabul' oyları 'ret'ten fazla olsa da toplantıya 533 milletvekili katılmış olduğu için bu oylamada salt çoğunluğu oluşturan 267'ye ulaşılamadığından tezkere reddedilmiş sayıldı. Hatta bu nedenle oylama sonucu önce tezkerenin "kabul edildiği" şeklinde ilan edildi. Ancak Anamuhalefet partisi CHP'nin itirazı üzerine oylamaya katılanların saltçoğunluğu hesabı yapılarak tezkerinin 'kabul edilmediği' ortaya çıktı ve böyle ilan edildi. Çünkü Anayasa Mahkemesi'nin bir güvenoylaması nedeniyle aldığı karar uyarınca, çekimserler de hesaba katıldığı için sadece kabul oylarının ret'ten fazla olması yeterli sayılmıyor.Kategori : POLİTİKA